Návrat k podstatě lovu

Roman Záliš

Roman Záliš

7/2018, publikováno v časopisu Myslivost

Tajga. Půl sedmé ráno. Čtyřicet metrů. Po týdnu neúprosného pronásledování vznešeného zvířete si konečně stojíte tváří v tvář. Od mohutné trofeje vás nyní dělí jen několik pohybů prstu. Upřeně se vám dívá do očí a vám se mezitím do žil plným proudem valí adrenalin. Přesto cítíte nejistotu. Máte jen jeden jediný pokus, jen jeden jediný šíp. Další natažení trvá příliš dlouho. Je to buď teď nebo nikdy. Naposledy mu oplácíte pohled, na který jste tak dlouho čekal, a s nejvyšší pokorou k matce přírodě vypouštíte tětivu luku….

Myslivost se stejně jako každý jiný obor dnes vyvíjí velice rychle. Většina tradičních (nejen) českých myslivců proto přichází na to, že jim něco chybí. Nedokáží bohužel přesně definovat, co by to mělo být — vždyť mají všechno. Špičkové střelné zbraně s neuvěřitelně kvalitní optikou, naprosté pohodlí a lovnou zvěř za každým druhým bukem. Přesně. Mají všechno. Právě extrémně rychlý vývoj techniky může být důvodem, proč některé z nás lov postupně přestává bavit. Přestáváme totiž se zvěří pomalu ale jistě soupeřit, přestáváme s ní sdílet své pocity, myšlenky, nečelíme žádné výzvě a jsme dokonale přesvědčeni, že pokud chceme, trofej si určitě odneseme.

V posledních pár letech proto můžeme vidět, že se významná část myslivecké základny v Evropě rozhodla změnit tento (již rutijní) přístup k vážnému činu sprovození živého zvířete z našeho světa a vyměnili své naprosto spolehlivé střelné zbraně za luky, taktiku, maskování a opětovné splynutí s přírodou bez stále lepší, přespříliš vyspělé, technologie. V České republice to byli dva dlouholetí aktivní členové ČMMJ, kteří se rozhodli přiblížit tyto nové, alternativní způsoby lovu široké myslivecké základně.

Dnešní majitelé společnosti FISH & HUNT NOW s.r.o., se totiž letos v lednu zúčastnili veletrhu ATA Show v americkém Indianapolis, který se zaměřuje na veškeré vybavení pro lov a loveckou lukostřelbu. Amerika je v tomto ohledu velice inspirující, jelikož se zde sdružují přibližně 3 miliony aktivních lovců, s nespočetnými zkušenostmi, o které se na této tradiční kulturní a lovecké akci rádi dělí. Za zmínku stojí i zajímavé rozdělení americké lovecké sezóny, která zpravidla v září začíná třítýdenním lovem pomocí luku. Následuje týdenní pauza, která slouží k odpočinutí revíru, a vzápětí třítýdenní období lovu palnými zbraněmi, které je taktéž zakončeno týdnem odpočinku. Po druhé pauze, tzv. breaku, se sezóna zakončuje lovem pomocí luku a předovky. Tento několikatýdenní lovecký systém zde funguje již dlouhá léta a respektuje jej každý správný lovec. Američané jsou totiž vášniví vyznavači hned několika způsobů lovu, jelikož je každý druh lovu svým způsobem okouzlující a jedinečný. Obecně je o nich známo, že jsou lovci tělem i duší, v čemž je podporuje i velice otevřená tamější legislativa. Krátký vlastní lov nebo dlouhý, několikadenní až několikatýdenní, lovecký trip do volné přírody jim tedy určitě není cizí.

Rozhodně je ale zapotřebí přiměřené vybavení a výstroj, na což Američané kladou velký důraz a společnosti se každou sezónu předhání ve vývoji a zdokonalování střelných zbraní, luků, doplňků a dalšího příslušenství. Jediní čeští zástupci na ATA Show, výše zmínění majitelé společnosti FISH & HUNT NOW s.r.o., se na veletrhu významně inspirovali a stanovili zde základní obrysy svého budoucího záměru — návrat k přírodě a k tradicím, setkávání lovců a myslivců, výměna zkušeností, propagace lovecké lukostřelby a myslivosti obecně, a to zejména prostřednictvím jedinečného resortu FISH & HUNT, který je místem, kde se mohou setkávat, diskutovat, odpočívat a inspirovat se všichni, kdo touží po návratu k podstatě, ke kořenům přírody, po vzrušení z neznámého způsobu lovu, jenž má stejný tradiční základ jako lov střelnou zbraní.

Tento lovecký resort majitelé nedávno otevřeli v Nové Vsi u Kolína, v místě zrekonstruovaného bývalého squash centra., jenž leží u hlavní pražské tepny, u dálnice D11 a pouze 30 minut jízdy od dálnice D1. Nalezneme zde řadu střelišť s 3D terči, laserovým simulátorem lovu, jedinou 4D lukostřeleckou střelnici v České republice, restauraci s ubytováním hotelového typu, lovecké obchody a profesionální servis. Společnost má za cíl nabídnout ve středních Čechách myslivcům kompletní sortiment zboží a vybavení týkajících se lovu a služeb s tím spojených, pod jednou střechou spolu s ubytováním a restaurací ARCHERY, který je pro svou strategickou polohu zároveň možné využít pro různá setkání myslivců a přátel přírody přímo v srdci České republiky.

Lovecké obchody v resortu nabízejí, díky hned několika kontraktům s renomovanými výrobci nejen z USA, špičkové vybavení v podobě luků, šípů, hrotů, střelných zbraní a střeliva, oblečení, obuvi a dalšího příslušenství. O veškerý servis se zde starají vrcholoví sportovci, myslivci, lovci a zkušení instruktoři, kteří mají mezinárodní oprávnění pro lov lukem (IBEP) a jsou tedy připraveni luky sestrojit přímo na míru každého lovce a mohou také poskytnout komplexní výcvik a konzultace. Majitelé berou veškeré tyto služby jako samozřejmost, jelikož jako bowhunteři moc dobře vědí, jak mohou nekvalitně či podomácku upravené luky a šípy způsobit obrovské problémy v podobě poranění zvěře či lovce.

Zároveň areál nabízí i organizaci loveckých tripů do zahraničí, kde máte díky tamější legislativě možnost plnohodnotně prožít unikátnost tohoto způsobu lovu. Mezi tyto státy patří například i nám blízké Slovensko nebo Maďarsko, kde se toto odvětví lovu velice rychle rozvíjí. Spolu s Klubem lovecké lukostřelby pod ČMMJ se proto společnost FISH & HUNT NOW s.r.o. rozhodla co nejaktivněji v České republice propagovat spolu s již zažitými možnostmi lovu i lov lukem.

Při návštěvě areálu a loveckého resortu FISH&HUNT jsme využili příležitosti a jednomu z majitelů, Ing. Jiřímu Krásnému, jsme si dovolili položit několik otázek.

Jak dlouho se pane inženýre věnujete lovu a myslivosti?
Je to bezmála 21 let. Od samotného začátku jsem členem mysliveckého sdružení Paterák v Kolíně.

Čím lovíte a kde?
V průběhu let jsem u myslivosti získal spoustu skvělých přátel, takže dnes se pohybuji v revírech napříč Českou republikou a pokud mi čas dovolí, tak také v zahraničí. Dosud jsem lovil zcela tradičními způsoby, tedy střelnou zbraní. V posledních letech jsem si ovšem začal uvědomovat, že mi v tom prožitku z lovu čas od času něco chybí. Nové vzrušení, nové zážitky, adrenalin… Dnes tedy velmi rád sáhnu také po luku. Zážitek z tohoto způsobu lovu je dnes pro mě mnohonásobně silnější, je to obrovská výzva, protože při tomto způsobu lovu se musíte stát součástí přírody, musíte se vrátit k samotné podstatě lovu. Musíte se chovat stejně jako predátor — pronásledovat, maskovat se, taktizovat.. Je zde mnohonásobně nižší pravděpodobnost úlovku než při lovu střelnou zbraní. Když se Vám to však podaří, ten prožitek a radost jsou zcela ohromující.

Já si ovšem nemohu odpustit nepříjemnou otázku. Lov lukem dnes mezi tradičními myslivci velmi často vyvolává vlnu velkého odporu. Co si o tom myslíte?
Já jsem myslivec. Mám obrovskou úctu k přírodě a k lovené zvěři. Velmi přísně dodržuji zákony a veškeré tradice. Lov lukem není jednoduchý. Je zde zásadní odpovědnost, kterou máte k sobě i k lovené zvěři. Není zde totiž druhý pokus.

Myslím si, že ta určitá vlna hysterie, kterou lov lukem vyvolává u tradičních myslivců, je způsobena tím, že se na luk nahlíží jako na pytláckou zbraň. To je ovšem veliký omyl. Dokážete si totiž představit pytláka, který se dobrovolně hodiny a hodiny trmácí za zvěří tak, aby se přiblížil na solidní střeleckou vzdálenost, tedy nejlépe do 40 metrů, a nakonec stejně odchází s nepořízenou, protože zvěř zradí? To je opravdu nesmysl. Pro takové lidi je nejlepší zvěř z auta osvítit, použít nejmodernější střelné zbraně s tlumiči zvuku, noční vidění a všechno vyřídit co nejrychleji. Zvýšit svoje šance na maximum. To se při lovu lukem opravdu neděje.

Jste spolumajitelem loveckého resortu FISH&HUNT nedaleko Kolína. Proč vznikla myšlenka takový resort vybudovat a jaké jsou Vaše plány do budoucna?
Ta myšlenka byla jednoduchá. Chtěli jsme spojit všechny myslivce a lovce pod jednou střechou. Nabídnout jim potřebné zázemí a vše, co je nezbytné pro myslivost a lov. Máme zde několik specializovaných obchodů — střelné zbraně a střelivo, obchod s luky a kompletním příslušenstvím a obchod s oděvy, obuví a potřebnými doplňky. Nabízíme zde rozsáhlý tréninkový prostor, 3D střeliště, laserovou střelnici, jedinečnou 4D střelnici pro nácvik reálné lukostřelby. Naše restaurace Archery, s vynikající kuchyní, a penzion stejného názvu v areálu FISH&HUNT jsou už takovou pomyslnou třešničkou na dortu k plné spokojenosti návštěvníků resortu.

V plánu máme edukovat a vychovávat myslivce a lovce, zejména mladou a nastupující generaci, k úctě k přírodě a ke zvěři a k tradicím české myslivosti. Budeme pořádat semináře a setkání, iniciovat výměnu zkušeností, zajišťovat licence IBEP pro lov lukem a mnoho dalšího.

V nedávné době jsme navštívili mezinárodní výstavu myslivosti Natura Viva v Lysé nad Labem. Naše expozice na tomto loveckém veletrhu zahrnovala jak závodní, tak lovecké luky, reflexního i kladkového typu, a mnohé další lovecké příslušenství. Pro spoustu návštěvníků byla naše expozice prvním setkáním s lukostřelbou a lukostřeleckým zbožím, takže dotazy nejčastěji směřovaly k tomu, jaký je princip střelby lukem, zda je povolený lov lukem a kde se dá lukostřelba vyzkoušet. V resortu FISH&HUNT v Nove Vsi je právě pro takové nováčky připravena možnost zaškolení zkušeným instruktorem a prostor pro zkušební střelbu na sportovní nebo 3D terče v podobě zvířat skutečné velikosti. Velmi populární byla na výstavě naše 4D střelnice, kde se střelec tváří v tvář setká například s jelenem, divočákem nebo medvědem.

Produkty na ilustrační fotografii: Letní lovecký komplet NORTHERN HUNTING

Adresa

Kolínská 94, Nová Ves I

Telefonní číslo

+420 777 714 957

Emailová adresa

sales@fishhunt.cz

Otevírací doba

Pondělí až sobota 10:00 - 18:00